Stan prawny


ustawa ozeUstawa o Odnawialnych Źródłach Energii OZE

Od 2012 roku trwały prace nad Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii.

Projekt dotyczy zapewnienia pełnej implementacji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, a także uzupełnienia i wdrożenia dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz dyrektyw dotyczących wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Projekt ustawy wprowadza też znaczne ułatwienia w zakresie przyłączania mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do sieci a także odnosi się do zasady tzw. unbundlingu czyli rozdziału działalności dystrybucyjnej

Podstawowe założenia ustawy to:

– gwarantowaną przez 15 lat stawkę, po której przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą energii musi odkupić energię wytworzoną ze źródeł odnawialnych. W przypadku systemów fotowoltaicznych o mocy do 100 kW mówi się o stawce na poziomie 1,1 zł / kWh, dzięki czemu okres zwrotu z inwestycji w elektrownię słoneczną będzie wynosić ok. 5 lat. Przez kolejne 10 lat system będzie generować czysty zysk.
– wprowadzone pojęcie mikroinstalacji (systemy o mocy do 40 kW), których podłączenie do sieci odbywać się będzie na koszt zakładu energetycznego. Sprzedaż nadwyżek energii z takiego systemu nie będzie wymagać prowadzenia działalności gospodarczej, a wszelką sprawozdawczością będzie prowadzić przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą energii.
– wprowadzone pojęcie małej instalacji (systemy o mocy do 100 kW), w których podłączenie odbywać się będzie na zasadzie współfinansowania przez zakład energetyczny.
– obowiązek uzyskania koncesji utrzymany będzie dla systemów o mocy powyżej 200 kW.
– koszt układu pomiarowego w przypadku mikroinstalacji oraz małych instalacji miałby pokrywać zakład energetyczny.
– wprowadzony obowiązek podłączenia instalacji wytwarzającej energię ze źródeł odnawialnych do sieci. – – w przypadku braku możliwości technicznych do przyłączenia danej mocy, zakład energetyczny będzie miał obowiązek poinformować, jaką moc jest w stanie przyłączyć obecnie oraz kiedy planuje rozbudowę sieci tak, by przyłączenie było możliwe.
– instalacje montowane na budynku, których moc nie przekracza wartości mocy przyłączeniowej tego budynku, będą podłączane do sieci bez skomplikowanych uzgodnień i pozwoleń.