Z jakiego materiału murować ściany działowe?

Ścianki działowe w formie murowanej buduje się z cegieł ceramicznych, z bloczków betonu komórkowego lub z pustaków ceramicznych.

Ścianki mogą być murowane na ćwierć szerokości cegły czyli 6,5cm lub na 12cm. Dla ścian o szerokości 6,5cm, by przenieść ewentualne naprężenia co drugą albo trzecią spoinę poziomą, powinno się wzmocnić pojedynczym prętem o średnicy 8mm bądź zwykłym płaskownikiem ze stali. Przeważnie ścianki o gr.6,5cm będziemy mogli na stropie wykonanym z żelbetu murować w dowolnym miejscu ze względu na ich mały ciężar. Natomiast ściany o gr.12cm zdecydowanie nie powinny być murowane w każdym punkcie stropu z racji na swój bardzo duży ciężar. Tego typu konstrukcję warto opierać w miejscu, w jakim pod spodem jest ściana nośna, w stropie jest zrobiony podciąg żelbetowy bądź żebro schowane czyli duże skupisko prętów zbrojeniowych w miejscu oparcia ścianki. Średnicę i rozłożenie prętów powinien w projekcie wziąć pod uwagę projektant.

W przypadku murowania ścianki działowej na starym stropie możemy poniżej ścianki zbudować wzmocnienie w postaci belki stalowej w formie dwuteownika bądź 2 ceowników. Owe stalowe usztywnienie pod ścianką zapobiegnie zbyt dużym ugięciom stropu i pojawianiu się uszkodzeń w naszej ścianie. Bardzo lekkie ścianki murowane uzykamy używając beton komórkowy. Głównie, gdy zastosujemy odmianę 400 – gęstość objętościowa powinna wynosić 400kg/m3. Robione są bloczki o wielkościach 6,8,10 a także 12cm. Beton tego typu ma też świetne właściwości dźwiękoszczelności.

Chciałbym polecić także wykonywanie ścian działowych z pustaków Porotherm. Jeden metr sześcienny Porothermu ma wagę mniej więcej 800kg jest więc znacznie lżejszy od typowej cegły dziurawki której gęstość objętościowa ma 1400kg/m3. Plusem pustaków Porotherm jest też niewielka gramatura zaprawy niezbędna do budowania z uwagi na wielkie wymiary pustaka. Do przygotowania 1m2 ściany o gr.12cm z cegieł dziurawki potrzebujemy 48 cegieł za to ściana wykonana z porothermu o gr.11,5cm to zaledwie 8 pustaków na 1 mkw. W ścianach z porothermu nie wykonuje się również spoin pionowych – cegły łączone są metodą na „pióro-wpust”.

Zazwyczaj przy wznoszeniu nowych obiektów realizujemy konstrukcje działowe z podobnego materiału jaki był wykorzystywany na ściany zewnętrzne. Upraszcza to zespolenie ściany ze ścianą nośną – wysokość cegieł jest jednakowa. Śianki muszą przenieść wyłącznie swój ciężar oraz nie będziemy mogli na nich oprzeć stropów. Najrozsądniej z tego powodu kiedy ścianki działowe wymurowane będą po przygotowaniu stropów. Jak będzie potrzeba wyburzenia ścianki działowej przy wymianie układu funkcjonalnego pomieszczeń będziemy mogli tę konstrukcję bez obaw wyburzyć. W przypadku wątpliwości czy dana ścianka jest ścianką nośną czy działową musimy poprosić o pomoc uprawnionego budowniczego.