Sektor budowlany na fali wznoszącej.

Po mocnym wstrząsie w branży budowlanej w ostatnim czasie, możemy dostrzec dzisiaj zwrot do stabilizacji. Jak można wywnioskować z ostatniego sprawozdania Market Monitor przygotowanego przez zespół analityków firmy Atradius, w efekcie na przykład zmniejszającego się globalnego kryzysu finansowego z 2008 r., przypływu dochodów rodzinach a także polepszenia się sektora finansów publicznych, szanse rozwijania się rynku budowlanego generowane są w jaskrawszych barwach niż jeszcze rok temu.

Świeży raport Market Monitor tworzony cyklicznie przez analityków Atradius obejmuje swoim zasięgiem państwa już rozwinięte takie jak choćby Francja, Niemcy, Włochy, Holandia lub USA. Poniżej przedstawione zostały najistotniejsze wnioski raportu opatrzone opinią Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora regionalnego ds. oszacowania zagrożenia w Atradius Credit Insurance. Oprócz tego, specjaliści Atradius przeanalizowali także rynek budowlany w naszym kraju.

W aktualnym roku we Francji, Włoszech, Holandii oraz Hiszpanii rynek budowlany ma odbijać się od podłogi, w czasie gdy Stany Zjednoczone oraz Niemcy mogą pochwalić się już teraz ładnym wzrostem. Jak komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz – Wiele przedsiębiorstw z sektora budowlanego, w krajach omówionych w najświeższym raporcie Market Monitor, korzysta z przystępniejszych wartości towarów, ale pozytywny wpływ na efekty finansowe firm związanych z budową jest najczęściej ograniczany poprzez ogromną konkurencję i silne nastawienie na oferty cenowe w branży, co nadal odbija się na poziomie marży. Jednocześnie nadal problemem dla rynku są opóźnienia w płatnościach a także problemy przepływów pieniężnych niewielkich biznesów na rynku. Pomimo tego że liczba niewypłacalności budowlanych winna się unormować, bądź nierzadko ograniczyć w wielu krajach, liczba niepowodzeń w owym sektorze jest wciąż wyższy niż w innych sektorach.